Ekonomi

Orta gelirli konut projesinin ekonomiye faydaları

Orta gelirli konut projesi kapsamında “Yeni Evim Kampanyası”Başvuru süreci başladı.

Web sitesi de açılmıştır.

Buna göre birkaç ay içinde 100 bin aile ev sahibi olabilecek.

İnşaat şubesi seferber edilecek

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati ile Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum tarafından açıklanan kampanya, inşaat dünyası ve onunla koordineli tüm iş kollarında canlanmaya neden olacak.

Gayrimenkul uzmanı Mustafa Hakan Özelmacıklı, orta gelirli konut projesinin ekonomik avantajlarını anlattı.

Ensanhaber’e konuşan Özelmacıklı, şunları söyledi:

Müteahhitlere yeni iş fırsatı

“Bu programın bir finansman paketi olduğunu unutmayalım. Bu kampanya yeni konutlar, üretime başlayan ve devam eden yeni projeler çerçevesinde gerçekleştirildi. Kampanya, müteahhitlerin yeni binalar inşa etmesinin yanı sıra orta gelirlilerin uzun vadede ev sahibi olmalarını sağlayan bir dizi finansman paketini içeriyor.

Üretimi teşvik edecek

Özellikle yükleniciler tarafından yapılacak başvurularla birlikte paketin tüketicilerle buluşması hedefleniyor. Bu noktada kampanyanın amacı üretimi teşvik etmek, arzı artırmak, kira ve konut fiyatlarındaki artışları azaltmaktır.

TOKİ’nin kampanyası öncülük etti

Finansman sağlamak için bankalar bu kampanyaya dahil oluyor. Bankaların her iki tarafa da yükümlülüklerini kontrol etme sorumluluğu vardır. TOKİ’nin dar gelirliler kampanyasından sonra inşaat arzını artıran bir süreç yaşandı.

250’ye yakın alt başlıkta faaliyet var

Şimdi yaklaşık 250 alt branşta bir miktar hareketlilik bekleniyor. 500 milyar liranın üzerinde ticari hacim potansiyeline sahip. Müteahhitlerin sürece dahil olması halinde yüzde 5 katkı payına da sahip olacaklar. Bunun istenen etkiyi yaratmasını umuyoruz.

Ekonomiyi etkileyecek…

Yeni projelerin teslimi ile o bölgelerde yapılacak konut dışı ticari alanlar, bu bölgelerde sağlanacak istihdam ve emlak branşındaki hareketlilik ekonomiye yansıması olarak karşımıza çıkacaktır.

Bankalarla protokol bekleniyor

Yüklenici tarafında ise bu süreç oldukça yavaş ilerliyor. Müteahhitler ile bu anlaşmanın yapılabilmesi için bankalar ile protokol yapılması gerekmektedir. Bankalar ile imzalanacak bu protokoller çerçevesinde müteahhitlerin bankalara teminat vermesi gerekmektedir. “

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu