Ekonomi

Shell 1. çeyrek LNG ticaretinde düşüş beklerken, petrol ticaretinde artış öngörüyor

Dünyanın en büyük petrol ve gaz tüccarı Shell, bugün yaptığı açıklamada 2024 yılının ilk çeyreğinde sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) ticaret sonuçlarında önemli bir düşüş beklediğini duyurdu. Bu tahmin, 2023’ün son çeyreğindeki sonuçlarla tam bir tezat oluşturuyor. Bununla birlikte şirket, petrol ticareti sonuçlarının bir önceki çeyreğe kıyasla önemli bir artış göstermesini bekliyor.

Shell, 2 Mayıs 2024’te açıklayacağı çeyrek sonuçlarına hazırlanırken, beklenen performansına ilişkin bilgiler verdi. Şirket 2024 yılının ilk üç ayında LNG hacimlerinin 7,2 milyon ila 7,6 milyon metrik ton arasında olacağını öngörüyor. Bu aralık 2023’ün son çeyreğinde kaydedilen 7,1 milyon metrik tondan biraz daha yüksek.

Shell’in LNG ticareti kârına önemli ölçüde katkıda bulunmuş, şirketin 2023’teki dördüncü çeyrek kazancının yaklaşık üçte biri bu alandaki 2,4 milyar dolarlık kârdan kaynaklanmıştır. Shell’e yakın kaynakların Şubat ayında bildirdiğine göre, bu durum büyük ölçüde şirketin kış sezonu öncesinde güçlü talepten faydalanmasından kaynaklanıyordu.

Londra borsasında Shell hisseleri bugün işlemlerin açılışında %0,29’luk hafif bir artış yaşadı.

Buna ek olarak Shell, daha önce zayıf küresel talep nedeniyle zorluklarla karşılaşan kimyasallar işindeki kayıpların azalmasını bekliyor. Şirket bu sektördeki kâr marjlarının iyileşmesini ve bir önceki çeyrekte ton başına 125 $ olan kâr marjının 151 $’a yükselmesini bekliyor.

Shell 2023 yılı için 28 milyar dolar kâr bildirdi. Şirket ayrıca, önemli bir kısmı Arnavutluk’taki operasyonlara atfedilen, yaklaşık 600 milyon dolar olarak tahmin edilen arama faaliyetleriyle ilgili bir zarar yazmayı bekliyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

haberceylanpinar.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu