Haber

Suriye’de IŞİD saldırısı: 68 ölü

Radikal İslamcı IŞİD’in Suriye’nin Humus kenti yakınlarında düzenlediği saldırılarda ölü sayısı 68’e yükseldi. Londra merkezli İnsan Hakları Gözlemevi, El Sukna’nın doğusundaki saldırıda 61 sivil ve 7 askerin hayatını kaybettiğini duyurdu. Humus şehri.

Açıklamaya göre, ilk saldırı Al Sukna’daki bir hükümet kontrol noktasını hedef aldı. Bu saldırının ardından makineli tüfek teçhizatlı ve motosikletli kişiler amaçsızca bir tarlada mantar toplayanların üzerine ateş açtı. Saldırganlar daha sonra bölgeden kaçtı.

İnsan Hakları Gözlemevi, IŞİD’in Şubat ve Nisan ayları arasında Suriye’deki mantar hasadından yararlanarak ıssız bölgelere saldırılar düzenlediğini kaydetti. Bu saldırıyla birlikte IŞİD’in 10 Şubat’tan bu yana Suriye çöllerine düzenlediği baskınlarda hayatını kaybedenlerin sayısı 90’a yükseldi.

IŞİD saldırıyı henüz üstlenmedi. Örgüt, geçen yılın Ocak ayında tutuklu milislerini kurtarmak için Haseke’de Kürt kontrolündeki bir hapishaneye saldırı düzenledi. Kentte çok sayıda sivilin de bulunduğu 105 kişi hayatını kaybederken, çatışmalarda 268 cihatçı öldürüldü.

IŞİD, Mart 2019’da Suriye’de kontrol ettiği tüm bölgeleri kaybettikten sonra ülkenin çöl bölgesine çekildi. Örgüt güçleri o dönemden bu yana zaman zaman Kürt güçlerine ve Suriye hükümet birliklerine baskınlar düzenliyor.

dpa,AFP / EC,ET

haberzile.xyz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu