Ekonomi

Şişecam, Şişecam Çevre Sistemleri’nin tek hissedarı oldu

Şişecam’dan yapılan açıklamaya göre, Şişecam ve Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD) tarafından 2016 yılında kurulan şirket, 7 yıllık süreçte Türkiye’de cam atık toplama ve geri dönüşüm sanayileşmesini pekiştirdi.

24 Nisan’da EBRD’nin Şişecam Etraf Sistemleri AŞ’deki %10 hissesine ilişkin alım opsiyonunu kullanması ile Şişecam, şirketin tek hissedarı oldu.

Şişecam Etraf Sistemleri AŞ, Türkiye’deki cam geri dönüşüm firmalarının altyapı ve tesis yatırımları yapmasına ve son teknoloji tesisler kurmasına aracılık etmiştir. Şişecam da bu alanda kendi lisanslı tesisini kurarak kaliteli cam kırığı üretiminde etkin rol oynamıştır.

Cam kırığı kullanımını yüzde 35’e çıkarma hedefi

Cam geri dönüşümü alanında faaliyetlerini sürdüren ve uzun yıllardır döngüsel ekonomiye yönelik projeler yürüten Şişecam’ın “CareforNext” sürdürülebilirlik stratejisi doğrultusunda taahhüt ettiği somut hedefleri bulunmaktadır.

4 kıtada 14 ülkeye yayılmış üretim tesisleri ile faaliyet gösteren Şişecam, cam ambalaj üretim süreçlerinde kullanılan dış cam kırığı oranını 2030 yılına kadar yüzde 35’e çıkarmayı hedefliyor.

haber-karpuzlu.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu